Beton jest materiałem budowlanym, który znajduje różnorodne zastosowania. Ze względu na swoje właściwości stosowany jest zarówno na etapie budowy, jak i wykończenia wnętrz. Od kilku lat obserwujemy zwiększone zainteresowanie betonem architektonicznym, który zaczął odgrywać ważną rolę nie tylko w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Wyjaśniamy, jakie nietypowe zastosowanie znajduje beton i jak materiał ten wpływa na otaczającą nas przestrzeń.

Co warto wiedzieć o betonie?

Beton jest kompozytem, który powstaje z wypełniacza, czyli kruszywa oraz materiału spełniającego funkcję spoiwa, jakim jest cement, a także wody i dodatkowych materiałów, które nadają mu konkretne cechy i wpływają na możliwości jego zastosowania. Materiał ten powszechnie stosowany jest w budownictwie. Wyróżniamy kilka rodzajów betonu o odmiennym zastosowaniu m.in.:

  • beton lekki,
  • beton zwykły,
  • beton ciężki.

Coraz bardziej popularny staje się beton architektoniczny, który stosuje się w celu wykończenia różnych powierzchni płaskich np. ścian, podłóg i schodów oraz beton dekoracyjny, z którego powstają elementy nadające wnętrzom wyjątkowy klimat.

Artystyczne zastosowanie betonu - co możemy z niego zrobić?

Na rynku znajdziemy wiele dodatków do domu i ogrodu, które wykonane są z betonu. Niektóre z nich możemy też zrobić samodzielnie, korzystając np. z filmów instruktażowych, które dostępne są w Internecie. Wystarczy odrobina wolnego czasu, chęci i kreatywne podejście, aby dzięki przedmiotom codziennego użytku i odpowiednio dobranemu betonowi wyczarować np.

  • oryginalne donice i doniczki,
  • świeczniki,
  • patery na owoce,
  • stoliki,
  • niewielkie rzeźby,
  • fontanny,
  • inne dekoracje do domu i ogrodu.

Beton stosuje się także w celu nadania wyjątkowego wyglądu i ciekawej faktury ścianom, podłogom, schodom, kuchennym blatom i parapetom. Coraz chętniej korzystamy też z betonowych umywalek oraz zlewów, a także frontów kuchennych.

Ze względu na swoją wytrzymałość oraz odporność na działanie czynników niszczących beton doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Warto pamiętać, że o jego właściwościach decyduje jakość oraz zastosowanie odpowiedniego rodzaju betonu w konkretnym celu. Materiał ten, choć z pozoru surowy i zimny, doskonale wpisuje się nie tylko w nowoczesne i loftowe wnętrza, ale także świetnie komponuje się m.in. z drewnem, szkłem i tworzywami sztucznymi, co sprawia, że znajdzie zastosowanie także w przypadku domów i mieszkań urządzonych w innych stylach.