beton

Jednym z największych wyzwań, jeśli chodzi o optymalny dobór składu mieszanki, jest opracowanie receptury, która nie tylko zagwarantuje wysoki poziom odporności na obciążenia statyczne i dynamiczne, ale również ochroni materiał przed czynnikami zewnętrznymi. Wśród problemów powodujących obniżenie trwałości elementów betonowych są kolejne cykle zamarzania i odmarzania. Antidotum jest tu produkcja betonu mrozoodpornego, który jest wytwarzany dzięki specjalnym domieszkom. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii i sprawdźmy, w jaki sposób działają te środki.

beton

Wysokie temperatury, słońce, wiatr to główne czynniki, które w okresie letnim mogą powodować nadmierne wysychanie betonu, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację, szczególnie w początkowym etapie. Jak skutecznie dbać o beton latem?

beton

Beton jest podstawowym produktem, wykorzystywanym podczas każdej budowy. Ze względu na spory rozwój branży budowlanej, na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej innowacyjne dodatki i domieszki do betonu, dzięki czemu beton zmienia swoje właściwości. Domieszki do betonu stanowią mały odsetek w całej mieszance, ale oddziałując z jej składnikami zapewniają odpowiedni efekt. Beton z domieszkami charakteryzuje się lepszymi cechami, polepszającymi możliwości projektowe i konstrukcyjne.

beton wewnątrz

Podstawą wielu budowli jest beton. Pozwala on na uzyskanie bardzo solidnych konstrukcji, które dzięki połączeniu z metalowym zbrojeniem nabierają na trwałości. Jednak aby wszystko było wytrzymałe i spełniało normy oraz oczekiwania, wymaga odpowiedniej jakości materiałów. Betoniarnia Ceramot dostarcza kruszywa oraz beton najwyższej jakości, dlatego warto skontaktować się z przedsiębiorstwem i ustalić szczegóły dostawy. Dla wnętrz beton ma bardzo szczególne znaczenie, ponieważ to on stanowi budulec ścian oraz podłóg i sufitów. I ten powinien spełniać przede wszystkim warunki wytrzymałościowe. Inną jednak rolą materiału jest funkcja ozdobna, która pozwala na uzyskanie niezwykle ciekawych kompozycji. I choć do tej pory mogło wydawać się to niezbyt rozsądne z punktu widzenia estetyki, to jednak wykończenia tego rodzaju są coraz bardziej modne.

beton

Beton komórkowy to wartościowy materiał budowlany, który cechuje się wyjątkową wytrzymałością. Dzięki specyficznej, uzyskiwanej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii konstrukcji jest on znacznie lżejszy od betonu klasycznego. Jakie jeszcze zalety ma ten materiał i co warto wiedzieć na jego temat?

bloczki betonowe

Betonowe bloczki to wielofunkcyjne prefabrykaty, które mogą być wykorzystywane zarówno przez specjalistów od prac budowlanych, jak i przez osoby prywatne. Ze względu na swoje liczne zalety i niską cenę bloczki betonowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zastosowanie innej formy – np. cegieł czy lanego betonu – byłoby zbyt kosztowne lub niefunkcjonalne.

Schody z betonu

Chcąc samodzielnie wykonać schody z betonu, które będą wytrzymałe i mocne, podczas pracy powinniśmy przestrzegać kilku istotnych reguł. Jakie to reguły i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Ogrodzenie betonowe

Beton jest materiałem bardzo praktycznym – wytrzymałym, a zarazem stosunkowo łatwym w obróbce, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Coraz częściej jest doceniany także jako materiał na ogrodzenie. Nowoczesne technologie umożliwiają dzisiaj obróbkę betonu w taki sposób, że można mu nadać zupełnie wyjątkowe kształty. Betonowe ogrodzenia to już nie tylko surowe wielkie mury, ale bardzo różne rozwiązania – często budowane są z modułów (pełnych lub bardziej dekoracyjnych – ażurowych), gazonów ogrodowych, ozdobnych bloczków. Nawet solidne wylewane mury mogą być bogato zdobione, na przykład specjalną okładziną lub płytkami klinkierowymi, silikatowymi czy kamiennymi – z granitu, bazaltu, wapienia lub piaskowca tworzącymi niezwykłe efekty. 

kruszywa drogowe

Kruszywa drogowe to sypkie materiały skalne o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym. Znajdują one szerokie zastosowanie w budownictwie, głównie jako składniki betonów i zapraw. Często wykorzystuje się je również w utwardzaniu dróg, podwyższeń terenów czy w tworzeniu podjazdów samochodowych. Mogą pełnić także funkcję dekoracyjną np. w aranżacji ogrodów. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów, które różnią się od siebie pochodzeniem, wielkością i właściwościami decydującymi o ich przeznaczeniu. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują, by odpowiednio dopasować materiał do podłoża i funkcji, jaką ma pełnić.

Betonowa posadzka

Naprawa posadzki betonowej czasami jest koniecznością. Obejmuje ona nie tylko samą posadzkę, ale także równie często ulegające uszkodzeniom szczeliny dylatacyjne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku betonowych posadzek przemysłowych, które narażone są na działanie wielu czynników niszczących oraz często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinna przebiegać naprawa szczelin dylatacyjnych.