Schody z betonu

Chcąc samodzielnie wykonać schody z betonu, które będą wytrzymałe i mocne, podczas pracy powinniśmy przestrzegać kilku istotnych reguł. Jakie to reguły i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Ogrodzenie betonowe

Beton jest materiałem bardzo praktycznym – wytrzymałym, a zarazem stosunkowo łatwym w obróbce, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Coraz częściej jest doceniany także jako materiał na ogrodzenie. Nowoczesne technologie umożliwiają dzisiaj obróbkę betonu w taki sposób, że można mu nadać zupełnie wyjątkowe kształty. Betonowe ogrodzenia to już nie tylko surowe wielkie mury, ale bardzo różne rozwiązania – często budowane są z modułów (pełnych lub bardziej dekoracyjnych – ażurowych), gazonów ogrodowych, ozdobnych bloczków. Nawet solidne wylewane mury mogą być bogato zdobione, na przykład specjalną okładziną lub płytkami klinkierowymi, silikatowymi czy kamiennymi – z granitu, bazaltu, wapienia lub piaskowca tworzącymi niezwykłe efekty. 

kruszywa drogowe

Kruszywa drogowe to sypkie materiały skalne o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym. Znajdują one szerokie zastosowanie w budownictwie, głównie jako składniki betonów i zapraw. Często wykorzystuje się je również w utwardzaniu dróg, podwyższeń terenów czy w tworzeniu podjazdów samochodowych. Mogą pełnić także funkcję dekoracyjną np. w aranżacji ogrodów. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów, które różnią się od siebie pochodzeniem, wielkością i właściwościami decydującymi o ich przeznaczeniu. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują, by odpowiednio dopasować materiał do podłoża i funkcji, jaką ma pełnić.

Betonowa posadzka

Naprawa posadzki betonowej czasami jest koniecznością. Obejmuje ona nie tylko samą posadzkę, ale także równie często ulegające uszkodzeniom szczeliny dylatacyjne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku betonowych posadzek przemysłowych, które narażone są na działanie wielu czynników niszczących oraz często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinna przebiegać naprawa szczelin dylatacyjnych.

Betonowa posadzka

Trendy wykończenia i aranżacji wnętrz stale się zmieniają. Niegdyś betonowe posadzki były rozwiązaniem stosowanym jedynie w zakładach przemysłowych, halach magazynowych lub garażach. Obecnie szturmem podbijają prywatne domy i mieszkania ze względu na swoją funkcjonalność i niebanalny wygląd. Wyjaśniamy, dlaczego posadzka z betonu jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku budynków mieszkalnych.

Polerowanie betonu

Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Jego produkcja wymaga doboru odpowiednich składników mieszanki oraz właściwego wykończenia powłoki. W przypadku betonu polerowanego mamy do czynienia nie tylko z materiałem budowlanym, ale także wykończeniowym, który cieszy się rosnącą popularnością. Wyjaśniamy, jak powstaje beton polerowany i jakie są jego zalety.

Beton to nie tylko jeden z podstawowych materiałów budowlanych. To także coraz bardziej popularny materiał wykończeniowy, który w celu nadania mu estetycznego wyglądu może wymagać szlifowania. Celem szlifowania betonu jest przede wszystkim wygładzenie jego powierzchni oraz nadanie blasku np. betonowym posadzkom i schodom. Wyjaśniamy, jakie metody stosuje się w celu szlifowania betonu.

Betonowe posadzki są odporne na codzienne użytkowanie oraz łatwe do utrzymania w czystości. W niektórych pomieszczeniach możemy zrezygnować z przykrywania wylewki okładzinami podłogowymi, co pozwoli uniknąć zbędnych kosztów oraz wielu problemów. Jednym z pomieszczeń, gdzie często wykonuje się betonowe posadzki, jest garaż. Wyjaśniamy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać betonową posadzkę

Wykonane z betonu posadzki to nie tylko sposób na nietypowe wykończenie wnętrz mieszkalnych. Rozwiązanie to powszechnie stosowane jest w budynkach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej. Posadzki z betonu odznaczają się różną funkcjonalnością, która nie ma związku jedynie z jakością betonu oraz wykonaniem podłogi. Wyjaśniamy, czym różni się posadzka zacierana od posadzki polerowanej.

Beton wykorzystuje się m.in. podczas wykonywania nawierzchni drogowych, chodników, a także ścieżek i podjazdów. W celu przygotowania podbudowy pod różne nawierzchnie stosuje się specjalny beton stabilizacyjny, który nazywany jest też suchym betonem. Dzięki niemu podłoże jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ułożona na podbudowie nawierzchnia zyskuje większą trwałość. Podpowiadamy, jaki beton do stabilizacji gruntu wybrać.