kruszywa drogowe

Kruszywa drogowe to sypkie materiały skalne o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym. Znajdują one szerokie zastosowanie w budownictwie, głównie jako składniki betonów i zapraw. Często wykorzystuje się je również w utwardzaniu dróg, podwyższeń terenów czy w tworzeniu podjazdów samochodowych. Mogą pełnić także funkcję dekoracyjną np. w aranżacji ogrodów. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów, które różnią się od siebie pochodzeniem, wielkością i właściwościami decydującymi o ich przeznaczeniu. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują, by odpowiednio dopasować materiał do podłoża i funkcji, jaką ma pełnić.

Betonowa posadzka

Naprawa posadzki betonowej czasami jest koniecznością. Obejmuje ona nie tylko samą posadzkę, ale także równie często ulegające uszkodzeniom szczeliny dylatacyjne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku betonowych posadzek przemysłowych, które narażone są na działanie wielu czynników niszczących oraz często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinna przebiegać naprawa szczelin dylatacyjnych.

Betonowa posadzka

Trendy wykończenia i aranżacji wnętrz stale się zmieniają. Niegdyś betonowe posadzki były rozwiązaniem stosowanym jedynie w zakładach przemysłowych, halach magazynowych lub garażach. Obecnie szturmem podbijają prywatne domy i mieszkania ze względu na swoją funkcjonalność i niebanalny wygląd. Wyjaśniamy, dlaczego posadzka z betonu jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku budynków mieszkalnych.

Polerowanie betonu

Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Jego produkcja wymaga doboru odpowiednich składników mieszanki oraz właściwego wykończenia powłoki. W przypadku betonu polerowanego mamy do czynienia nie tylko z materiałem budowlanym, ale także wykończeniowym, który cieszy się rosnącą popularnością. Wyjaśniamy, jak powstaje beton polerowany i jakie są jego zalety.

Beton to nie tylko jeden z podstawowych materiałów budowlanych. To także coraz bardziej popularny materiał wykończeniowy, który w celu nadania mu estetycznego wyglądu może wymagać szlifowania. Celem szlifowania betonu jest przede wszystkim wygładzenie jego powierzchni oraz nadanie blasku np. betonowym posadzkom i schodom. Wyjaśniamy, jakie metody stosuje się w celu szlifowania betonu.

Betonowe posadzki są odporne na codzienne użytkowanie oraz łatwe do utrzymania w czystości. W niektórych pomieszczeniach możemy zrezygnować z przykrywania wylewki okładzinami podłogowymi, co pozwoli uniknąć zbędnych kosztów oraz wielu problemów. Jednym z pomieszczeń, gdzie często wykonuje się betonowe posadzki, jest garaż. Wyjaśniamy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać betonową posadzkę

Wykonane z betonu posadzki to nie tylko sposób na nietypowe wykończenie wnętrz mieszkalnych. Rozwiązanie to powszechnie stosowane jest w budynkach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej. Posadzki z betonu odznaczają się różną funkcjonalnością, która nie ma związku jedynie z jakością betonu oraz wykonaniem podłogi. Wyjaśniamy, czym różni się posadzka zacierana od posadzki polerowanej.

Beton wykorzystuje się m.in. podczas wykonywania nawierzchni drogowych, chodników, a także ścieżek i podjazdów. W celu przygotowania podbudowy pod różne nawierzchnie stosuje się specjalny beton stabilizacyjny, który nazywany jest też suchym betonem. Dzięki niemu podłoże jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ułożona na podbudowie nawierzchnia zyskuje większą trwałość. Podpowiadamy, jaki beton do stabilizacji gruntu wybrać.

Obecnie na placach budowy stosuje się przede wszystkim beton towarowy. Ma to związek nie tylko z oszczędnością czasu, ale także ograniczeniem ryzyka wykonania zaprawy, która nie będzie odpowiednia pod względem jakości. Czasy mieszania betonu w małych betoniarkach minęły wraz ze skończeniem się epoki wykonywania robót budowlanych systemem gospodarczym. Wyjaśniamy, czym jest beton towarowy i co warto o nim wiedzieć

Beton to najczęściej stosowany we współczesnym budownictwie materiał budowlany. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz chemiczną, jednak ma też tendencję do pękania. Problem ten dotyczy zarówno betonu towarowego, jak i betonu, który przygotujemy samodzielnie w betoniarce, aby wykonać z niego np. wylewkę przed domem. Wyjaśniamy, dlaczego beton pęka i w jaki sposób naprawić jego uszkodzenia.