Wysokie temperatury, słońce, wiatr to główne czynniki, które w okresie letnim mogą powodować nadmierne wysychanie betonu, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację, szczególnie w początkowym etapie. Jak skutecznie dbać o beton latem?

Dlaczego należy dbać o beton latem?

Świeżo wykonana wylewka betonowa jest podatna na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych występujących latem, w tym przede wszystkim promieniowania słonecznego, wysokich temperatur, silnego wiatru czy obfitych opadów. Odpowiednia dbałość o beton jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o jego stan, na powierzchni mogą pojawić się pęknięcia i inne uszczerbki.

O odpowiedniej pielęgnacji betonu należy pomyśleć już po zakończeniu obróbki powierzchniowej. Jeśli zostanie to zaniechane lub czynności pielęgnacyjne będą wykonane niestarannie, istnieje ryzyko, że konstrukcja nie będzie cechować się oczekiwaną trwałością i wytrzymałością. Zawsze warto więc zapytać producenta betonu o to, w jaki sposób dbać o konkretną mieszankę.

Pielęgnacja betonu — podstawowe zasady

Podstawą jest stosowana pielęgnacja wilgotnościowa, gdyż latem należy stosowanie zabezpieczyć beton przed odparowywaniem wody. Dotyczy to przede wszystkim betonów zwykłych od klasy C8/10 do C30/37. Może istnieć też konieczność dodatkowego nawodnienia betonu w celu hydratacji cementu, co jest istotne przy betonach klasy C35/45 i wyższych. Pielęgnacja wilgotnościowa ma na celu zapobieganie powstawaniu rys skurczowych, a także przesuszania się warstwy powierzchniowej, co w efekcie prowadzi do pylenia i łuszczenia. Nieodpowiednie nawilżenie może prowadzić do osłabienia odporności na ścieranie, a także obniżenia wytrzymałości mechanicznej, w tym wytrzymałości na ściskanie. Wpływa także niekorzystnie na szczelność betonu, a więc skutkuje zwiększoną nasiąkliwością i przepuszczalnością.

Już po pierwszych godzinach po rozłożeniu powierzchni betonowej należy ją zraszać mgiełką wodną, aby była stale wilgotna. W początkowym etapie zaleca się zraszanie nawet dwa razy dziennie, a w szczególnie upalne dni nawet częściej. O pielęgnację wilgotnościową należy dbać przez około 5-8 dni, a nawet dłużej (zależy to od parametrów mieszanki betonowej).