W aranżacjach ogrodów wykorzystuje się wiele różnych materiałów, zwłaszcza tych o pochodzeniu naturalnym, takich jak drewno czy kamień naturalny. Są one używane w celach użytkowych – np. do utwardzenia nawierzchni czy urządzenia miejsc przeznaczonych do uprawy poszczególnych roślin. Stosuje się je jednak także jako dekoracje. Jednym z częściej wybieranych materiałów w obu przypadkach będzie żwir ogrodowy oraz piasek, a także kamienie o różnych wielkościach. Przekonajmy się, do czego mogą posłużyć.

Kruszywa do utwardzania nawierzchni

Ogród to nie tylko wspaniałe rośliny i ozdoby, ale również powierzchnie użytkowe – ścieżki ułatwiające poruszanie się po terenie, czy tarasy i altany, na których można wygodnie wypoczywać. Do wykonania ich nawierzchni wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, jednak niemal zawsze będą tu przydatne również rozmaite typy kruszyw. W przypadku wykładania ścieżek kamieniem naturalnym, kostką kamienną czy betonową, lecz również stylowym brukiem drewnianym nie obejdzie się bez utwardzenia podłoża warstwą piasku lub żwiru. Podobnie będzie w przypadku budowy tarasu czy elementów małej architektury. Często zdarza się także, że powierzchnia ścieżek albo podjazdu jest po prostu wysypywana utwardzanym żwirem. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko niezwykle efektowny wygląd, ale przede wszystkim stworzenie powierzchni przepuszczalnej dla wody opadowej, co zapobiega tworzeniu się kałuż i rozlewisk.

Kruszywa do dekoracji ogrodu

Jednym z częściej używanych materiałów dekoracyjnych jest wysypywany na rabatach i pod krzewami lub drzewami żwir. Pozwala on na zmniejszenie parowania wody z gleby, chroni ją przed przegrzaniem, a przy tym zapobiega rozwojowi chwastów. Plusem takiego rozwiązania jest także wysoka trwałość – żwir w przeciwieństwie do popularnej kory nie zostanie wywiany przez silniejszy wiatr. Popularne jest też używanie kamienia do układania obramowań rabat, budowy ogrodowych murków, a także schodów i wykładanie podłoża. Kamień to także materiał na skalniak oraz do wyłożenia oczka wodnego.