Beton może wydawać się prostym i podstawowym składnikiem. Okazuje się jednak, że przygotowanie dobrej jakościowo mieszanki betonowej, wcale nie jest takim prostym zadaniem. Jeśli potrzebna nam jedynie jego niewielka ilość, to z pewnością nie będzie się opłacać zamawiać go z betoniarni, specjalnym pojazdem. Wówczas trzeba zrobić ją samodzielnie, ale jak?

Beton wykonany samodzielnie?

W związku z tym betonowóz możemy zamówić do wylania fundamentów, stropów, czy innych dużych elementów. Jeśli jednak w grę wchodzą niewielkie, takie jak słupki ścianek kolankowych, czy inne, to powinniśmy samodzielnie przygotować beton na placu budowy. Pojawia się jednak pytanie jak zrobić to dobrze i jak zadbać o jego wysoką jakość? Najważniejsze jest, aby w czasie wytwarzania takiej mieszanki przestrzegać podstawowych zasad związanych z produkcją betonu. W skład mieszanki betonowej wchodzą cztery podstawowe składniki: cement, kruszywa, woda, oraz domieszki, które zmieniają jego parametry. Mimo wszystko pośród nich największe znaczenie ma cement.

Stworzenie odpowiedniej mieszanki betonowej tkwi tak naprawdę w odpowiednich proporcjach poszczególnych składników oraz dodawania ich w odpowiedniej kolejności. Musimy w taki sposób dobrać piasek, żwir, wodę i cement, aby udało się wytworzyć prawidłową półciekłą lub plastyczną konsystencję. Możemy określać masę lub objętość składników na podstawie jednego 25-kilogramowego worka cementu, a następnie skalować je do odpowiedniej ilości. W ten sposób zachowamy proporcje.

Co jeszcze musimy wiedzieć o przygotowaniu betonu?

Zwykle najwięcej problemów stwarza samo odmierzanie składników, a właściwie znalezienie na to odpowiedniego sposobu na placu budowy. Jeśli dozuje się je łopatą, to precyzyjne wyrobienie betonu staje się niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie w tym celu wiader, lub innych metalowych lub plastikowych pojemników, które pomogą nam odmierzać określone ilości komponentów. Pamiętajmy również, aby ilość wody uzależniać od stopnia wilgotności piasku.