Budownictwo wymaga stosowania materiałów najwyższej jakości. To one zapewniają trwałość i bezpieczeństwo budynków. Ponadto istotne jest żeby były one przyjazne dla środowiska. Jeśli chodzi o takie warunki to spełnia je beton, jednak istotna jest jego konstrukcja i jakość. Beton wykonuje się z cementu. Czy wiemy jakie są podstawowe różnice między tymi materiałami?

Beton a cement – podstawowe różnice

Przede wszystkim beton wytwarza się z cementu, w związku z czym ten drugi jest półproduktem. Jest zdecydowanie najważniejszy i bez niego nie powstałby produkt końcowy, czyli beton. Jest to produkt złożony z kilku składników, a posiadane właściwości uzyskuje dzięki procesowi hydratacji cementu. Mimo iż wiele osób myli je ze sobą to są jednak całkowicie różne. W przypadku cementu mamy do czynienia z jednym składnikiem, produktem, który pozwala wytworzyć beton, który będzie miał bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Beton z kolei jest mieszaniną cementu, kruszywa drobnego lub grubego, wody, oraz ewentualnie innych dodatków, domieszek czy zbrojenia rozproszonego.

Na rynku dostępne są różne rodzaje betonu, jak i cementu. Jednak istnieje między nimi taka sama zależność. Kluczowe będzie mimo wszystko to jaki dokładnie mają skład, czy klasę, dzięki czemu będzie można mówić o ich wytrzymałości i właściwościom. Beton jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie, gdyż wyróżnia się wysoką trwałością, jak również właściwościami, które są kluczowe dla jakości budynku, który jest stawiany. Jednocześnie są to budynki, w których możemy czuć się bezpiecznie.

Jak wybierać?

To, czy potrzebny nam beton, czy cement zależne jest od konkretnego przeznaczenia i tego, jakie zadanie mamy do wykonania. Jeśli mamy wątpliwości w kwestii doboru najlepszego rozwiązania, to warto skonsultować się ze specjalistą z betoniarni. Z pewnością doradzi i podpowie, co wykaże się najwyższą trwałością i wygodą stosowania w konkretnych okolicznościach. W ten sposób postawimy na sprawdzone i dobre rozwiązania, oraz unikniemy błędów.