Beton to najczęściej stosowany we współczesnym budownictwie materiał budowlany. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz chemiczną, jednak ma też tendencję do pękania. Problem ten dotyczy zarówno betonu towarowego, jak i betonu, który przygotujemy samodzielnie w betoniarce, aby wykonać z niego np. wylewkę przed domem. Wyjaśniamy, dlaczego beton pęka i w jaki sposób naprawić jego uszkodzenia.

Dlaczego beton pęka?

Pęknięcia w betonie spowodowane są działaniem kilku czynników. Jednym z nich jest nieprawidłowy dobór betonu względem jego przeznaczenia. Problem ten związany jest przede wszystkim z przygotowywanym samodzielnie betonem, który może być np. zbyt wodnisty lub za gęsty. Nie bez znaczenia jest też jakość komponentów, z których powstaje beton, czyli m.in. cementu. Często zapominamy, że przechowywany latami w garażu lub piwnicy cement nie nadaje się do użycia, o czym przekonujemy się, kiedy wykonana wylewka zacznie pękać.

Na beton działa kilka podstawowych czynników, które mogą powodować jego pękanie, czyli:

  • obciążenia,
  • ruch poziomy i pionowy,
  • skurcz hydrauliczny,
  • skurcz termiczny,
  • pęcznienie,
  • pojawiająca się wewnątrz konstrukcji korozja elementów zbrojeniowych.

W jaki sposób poradzić sobie z pękającym betonem?

 

Niewielkie pęknięcia w betonie, które najczęściej pojawiają się wiosną, możemy próbować naprawić, stosując jedną z kilku popularnych metod. Sprawdzają się one w przypadku konstrukcji zewnętrznych i wewnątrz budynku. Pęknięcia i rysy na powierzchni betonowych schodów, tarasów, balkonów czy podmurówek możemy naprawić za pomocą przygotowanej samodzielnie zaprawy, popularnej w ostatnich latach żywicy, a także właściwie dobranego kleju montażowego. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, jednak nie zawsze możemy naprawić popękany, łuszczący się beton. Wówczas niezbędne jest skucie uszkodzonego betonu i wykonanie nowej wylewki. Najlepiej korzystać z wysokiej jakości materiałów oraz zlecić wykonanie prac fachowcom, co pozwoli zredukować ryzyko ponownego pękania betonu.