Obecnie na placach budowy stosuje się przede wszystkim beton towarowy. Ma to związek nie tylko z oszczędnością czasu, ale także ograniczeniem ryzyka wykonania zaprawy, która nie będzie odpowiednia pod względem jakości. Czasy mieszania betonu w małych betoniarkach minęły wraz ze skończeniem się epoki wykonywania robót budowlanych systemem gospodarczym. Wyjaśniamy, czym jest beton towarowy i co warto o nim wiedzieć

Co to jest beton towarowy?

Beton towarowy jest materiałem budowlanym, który powstaje w wytwórni betonu. Transportuje się go na plac budowy w postaci gotowej, przystosowanej do konkretnego zastosowania mieszanki, gdzie jest wykorzystywany w celu wykonania zaplanowanych prac. Rodzaj betonu towarowego oraz jego zgodność z obowiązującymi normami mają kluczowe znaczenie dla trwałości wykonywanych z niego konstrukcji i bezpieczeństwa ich użytkowania.

Jakie parametry okazują się kluczowe w przypadku zamawiania betonu towarowego?

Beton towarowy produkowany jest w wytwórni betonu na zamówienie zleceniodawcy, dlatego należy precyzyjnie określić zarówno jego przeznaczenie, jak i m.in. zaplanowany sposób wykończenia powierzchni betonowych. Kluczowe jest także to, czy beton ma spełniać dodatkowe wymagania, np. powinien być odporny na działanie mrozu.

Beton towarowy, który trafia na plac budowy, musi mieć nie tylko odpowiednią do zastosowania konsystencję i skład, ale także musi cechować się odpowiednią podatnością na formowanie oraz właściwym współczynnikiem odsączania. Z tego względu bardzo ważny jest wybór przedsiębiorstwa, w którym zamówimy beton, bo od wiedzy i doświadczenia przygotowujących go osób zależy nie tylko trwałość materiału, ale także bezpieczeństwo użytkowania powstających dzięki niemu budynków.

Odpowiednio złożone zamówienie oraz wysoka jakość dostarczonego na budowę betonu idą ze sobą w parze. Trzeba wiedzieć, że w dostarczoną na plac budowy mieszankę nie powinno się ingerować np. poprzez rozcieńczanie gotowego betonu wodą w celu zmiany jego konsystencji. Dopuszczalne jest zastosowanie urządzeń, które pozwalają na wibrowanie masy betonowej w celu usunięcia z niej powietrza, co pozytywnie wpływa na parametry betonu i pozwala m.in. na skuteczne wypełnienie każdej szczeliny w szalunkach.