Beton wykorzystuje się m.in. podczas wykonywania nawierzchni drogowych, chodników, a także ścieżek i podjazdów. W celu przygotowania podbudowy pod różne nawierzchnie stosuje się specjalny beton stabilizacyjny, który nazywany jest też suchym betonem. Dzięki niemu podłoże jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ułożona na podbudowie nawierzchnia zyskuje większą trwałość. Podpowiadamy, jaki beton do stabilizacji gruntu wybrać.

W jaki sposób powstaje suchy beton?

Choć beton kojarzy się przede wszystkim z typowymi wylewkami, to jest także powszechnie stosowany w celu przygotowania gruntu pod różne nawierzchnie zewnętrzne. Podbudowa z betonu ma za zadanie wyrównać i ustabilizować podłoże, które pod wpływem działania m.in. wody może się zapadać, co powoduje uszkodzenia nawierzchni wykonanych z np. asfaltu, płyt chodnikowych oraz kostki brukowej. Ze względu na bezpośredni kontakt z gruntem beton stosowany do jego stabilizacji powinien cechować się odpowiednią klasą, która dobierana jest względem jego zastosowania. Suchy beton powstaje w podobny sposób jak inne rodzaje betonu – jest odpowiednio dobraną pod względem proporcji mieszanką materiałów sypkich, czyli kruszywa, cementu i ewentualnych dodatków oraz wody. W przypadku materiałów do stabilizacji gruntu wyróżniamy m.in. beton stabilizacyjny cementowo-piaskowy i beton cementowo-żwirowy.

Jak dobrać beton stabilizacyjny do zastosowania?

 

Beton do stabilizacji podłoża ma inną konsystencję niż beton stosowany m.in. podczas budowy domu. Do mieszanki dodaje się znacznie mniej wody (w celu związania beton pobiera wilgoć z gruntu), dlatego nie można podawać go przez pompę.

W celu stabilizacji gruntu stosowane są zazwyczaj betony klasy B10 i B7,5, jednak wybór zaprawy uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju podłoża oraz wykonywanej nawierzchni. W przypadku trudnego podłoża może zajść konieczność zastosowania najwyżej jakości betonu klasy B15 i B20, który bywa stosowany m.in. w przypadku stabilizacji gruntu pod fundamenty. Przykładowo: beton klasy B7,5 jest powszechnie stosowany w celu stabilizacji gruntu pod drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Beton klasy B10 stosuje się w przypadku stabilizacji gruntu w szczególności narażonego na działanie niskich temperatur oraz wody.