Wykonane z betonu posadzki to nie tylko sposób na nietypowe wykończenie wnętrz mieszkalnych. Rozwiązanie to powszechnie stosowane jest w budynkach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej. Posadzki z betonu odznaczają się różną funkcjonalnością, która nie ma związku jedynie z jakością betonu oraz wykonaniem podłogi. Wyjaśniamy, czym różni się posadzka zacierana od posadzki polerowanej.

Czym jest beton zacierany?

Beton zacierany stosuje się w przypadku wykonywania posadzek wewnętrznych. Znajduje on zastosowanie np. w halach produkcyjnych, halach magazynowych oraz pomieszczeniach gospodarczych budynków mieszkalnych. Ostateczne właściwości betonu zacieranego zależne są m.in. od składu zastosowanej do jego wykonania mieszanki. Wykończenie posadzki betonowej w tym przypadku obejmuje jej odpowiednie zacieranie. Wyróżniamy dwa rodzaje betonu zacieranego, czyli beton zacierany na ostro, który jest często podłożem pod inne materiały wykończeniowe np. powłoki żywiczne, oraz beton zacierany metodą DST, czyli beton zacierany z posypką mineralną.

W zależności od rodzaju betonu może być on stosowany jedynie wewnątrz budynków, jak i na nawierzchniach zewnętrznych. Beton zacierany metodą DST stosuje się wewnątrz pomieszczeń; beton zacierany na ostro może być stosowany we wnętrzu budynku oraz na zewnątrz. Zacierane posadzki betonowe mają wiele zalet, jednak z czasem ulegają uszkodzeniom, które mogą wpływać np. na pojawienie się odspojeń górnej warstwy posadzki.

Co to jest beton polerowany?

Beton polerowany to nieco inny rodzaj posadzki. Stosuje się go nie tylko w celu nadania podłożu odpowiedniej twardości, ale także poprawy jego wyglądu. Rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne i może być stosowane zarówno w przypadku nowych wylewek, jak i w celu renowacji uszkodzonych posadzek np. z betonu zacieranego. Beton polerowany jest odporny na intensywne użytkowanie, nie ulega ścieraniu, a jego powierzchnia jest gładka i lśniąca, co przekłada się na wygląd pomieszczenia. Beton polerowany jest łatwy do utrzymania w czystości, co jest jego dodatkową zaletą.

Jaki beton wybrać?

Lepszym rozwiązaniem jest posadzka z betonu polerowanego, który dzięki impregnacji wyróżnia się wyjątkową odpornością na ścieranie i powstawanie uszkodzeń. Ten typ posadzek jest także odporny na wnikanie zabrudzeń, dlatego doskonale sprawdza się w halach magazynowych i produkcyjnych oraz w przestrzeni mieszkalnej.