Betonowe posadzki są odporne na codzienne użytkowanie oraz łatwe do utrzymania w czystości. W niektórych pomieszczeniach możemy zrezygnować z przykrywania wylewki okładzinami podłogowymi, co pozwoli uniknąć zbędnych kosztów oraz wielu problemów. Jednym z pomieszczeń, gdzie często wykonuje się betonowe posadzki, jest garaż. Wyjaśniamy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać betonową posadzkę

Czy wykonanie posadzki betonowej w garażu jest trudne?

Coraz więcej prac wykończeniowych wykonujemy samodzielnie lub z niewielką pomocą fachowców. Dysponując odpowiednią wiedzą oraz wysokiej jakości materiałami, możemy bez problemu podjąć się wykonania betonowej posadzki w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. W przypadku podłogi garażowej kluczowe znaczenie ma wykonanie wylewki, która musi być nie tylko trwała, ale także odporna na duże obciążenia. Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniego spadku w kierunku bramy garażowej lub umieszczonej bezpośrednio w podłodze kratki odpływowej.

Jak krok po kroku wykonać posadzkę betonową w garażu?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musimy wykonać przynajmniej 20 cm podbudowę z piasku, żwiru lub mieszanki tych materiałów, którą należy dobrze zagęścić za pomocą ubijarki. Następnie wykonuje się wylewkę o grubości 10-15 cm z betonu stabilizacyjnego. Co to oznacza? Beton stabilizacyjny (chudy beton) jest powszechnie stosowanym materiałem podkładowo-wyrównawczym zgodnym z normą PN-S-96013. Mieszanka klasy B7,5-B10 jest betonem nienośnym o małej wytrzymałości na ściskanie. Warstwę chudego betony należy zatrzeć na gładko.

Następnym krokiem, który powinniśmy wykonać po wyschnięciu wylewki, jest ułożenie foli izolacyjnej oraz specjalnie przystosowanych do ocieplania posadzek betonowych płyt styropianowych. Etapem końcowym jest wykonanie posadzki betonowej o grubości minimum 10 cm, którą trzeba zbroić siatką metalową lub siatką z włókna szklanego. Robiąc wylewkę, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku. Zadanie to jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy spadek uwzględnimy już na etapie przygotowywania podbudowy z piasku i żwiru, bo wówczas będziemy mogli wykonać równą warstwę wylewki. Na koniec posadzkę możemy wyszlifować oraz pokryć np. warstwą impregnatu do betonu.