Naprawa posadzki betonowej czasami jest koniecznością. Obejmuje ona nie tylko samą posadzkę, ale także równie często ulegające uszkodzeniom szczeliny dylatacyjne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku betonowych posadzek przemysłowych, które narażone są na działanie wielu czynników niszczących oraz często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinna przebiegać naprawa szczelin dylatacyjnych.

Czym jest szczelina dylatacyjna?

Szczelina dylatacyjna spełnia ważne funkcje. Uwzględniona jest w projekcie posadzki betonowej, nie po to, aby utrudniać życie inwestorom, ale w bardzo ważnym celu. Dzięki niej możliwe jest redukowanie naprężeń, które związane są z pracą posadzki betonowej. Dzięki szczelinom dylatacyjnym możliwe jest uniknięcie nadmiernego pękania betonu oraz dodatkowych kosztów, które związane są z naprawą całej posadzki.

Dlaczego szczeliny dylatacyjne ulegają uszkodzeniom?

Dylatacja jest najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem posadzki betonowej. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest łatwiejsze wnikanie wilgoci oraz różnych substancji, które powodują kruszenie się betonu. Nie mniej destrukcyjnie na szczeliny dylatacyjne wpływają duże obciążenie i uszkodzenia mechaniczne. Stosowane zabezpieczenia dylatacji w postaci wypełnień żywicznych, są zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia niż beton, co dodatkowo wpływa na szybkie pojawienie się ubytków. Ważne: naprawy szczelin dylatacyjnych trzeba dokonywać jak najszybciej, czyli w momencie zauważenia pierwszych uszkodzeń. Pozwala to sporo zaoszczędzić i uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z uszkodzeniami sprzętu oraz bolesnymi wypadkami.

Na czym polega naprawa dylatacji?

Naprawa dylatacji polega na jej odtworzeniu. Nie jest możliwe wypełnienie szczelin betonem w celu uniknięcia ponownej naprawy. Takie postępowanie może spowodować poważne kłopoty, które związane są z utrudnieniem pracy posadzki betonowej i jej pękaniem. Dylatację trzeba naprawić w odpowiedni sposób, który dopasowany jest do stopnia zniszczeń szczelin. Tradycyjnie naprawa dylatacji uwzględnia zalanie szczelin betonem oraz ponowne wykonanie nacięć. W przypadku naprawy dylatacji nie unikniemy konieczności odtworzenia brzegów posadzki betonowej oraz ponownego wypełnienia szczelin za pomocą np. preparatów na bazie żywicy.