Chcąc samodzielnie wykonać schody z betonu, które będą wytrzymałe i mocne, podczas pracy powinniśmy przestrzegać kilku istotnych reguł. Jakie to reguły i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Jak zbudować zewnętrzne schody z betonu?

Schody z betonu cechują się wysoką trwałością i odpornością. Co więcej, mogą zostać wykończone w dowolny sposób – np. za pomocą drewna, kamienia czy okładziny. W przypadku budowy schodów zewnętrznych konieczne będzie zastosowanie betonowych fundamentów oraz podbudowy. Do wykonania tej ostatniej może posłużyć nam gruby żwir. Na warstwie podbudowy musi następnie znaleźć się podsypka piaskowa o grubości przynajmniej 3 cm. Następnie wystarczy ułożyć stopnie wykonane z gotowych bloków. Jeżeli zależy nam, by schody miały atrakcyjny wygląd, możemy wykorzystać trwałą okładzinę, np. wykonaną z klinkieru.

Budowa wewnętrznych schodów betonowych – poradnik

By wewnętrzne schody betonowe były solidne i służyły nam przez lata, ich konstrukcja powinna zostać poprzedzona precyzyjnymi obliczeniami wykonanymi przez konstruktora.

Etapy budowy schodów to:

  • Deskowanie – pierwszy i zarazem niezwykle istotny podpunkt. To właśnie bowiem staranność montażu desek ma największy wpływ na układ biegu schodowego oraz zdolność stopni do przenoszenia obciążeń. Co więcej, najmniejsza pomyłka może skutkować uzyskaniem nieforemnych i wykrzywionych schodów. Prawidłowo wykonane deskowanie stworzy przestrzeń, w której zostanie umieszczone zbrojenie, a następnie wylana mieszanka betonowa. Do wykonania tej konstrukcji zaleca się zastosowanie wodoodpornej sklejki.
  • Zbrojenie – obejmuje tzw. zbrojenie główne, które ma pomóc w utrzymaniu dopuszczalnych ugięć, oraz zbrojenie pomocnicze (poprzeczne). To pierwsze wykonywane jest w dolnej partii konstrukcji i wykorzystuje stal żebrowaną. Zbrojenie poprzeczne konstruowane jest ze stali gładkiej. Przed ułożeniem zbrojenia należy zastosować podkłady, które zwiększą amortyzację prętów tak, by płyta betonowa nie pękała w wyniku użytkowania. Należy również wykonać kotwienie prętów.
  • Wylewka mieszanki betonowej – należy rozpocząć ją od najniższych stopni, z każdym kolejnym poziomem ubijając ją i zagęszczając za pomocą łopaty. Co ważne, praca ta powinna zostać ukończona w jeden dzień. Po związaniu beton musi zostać zatarty z użyciem zaprawy cementowej.
  • Usunięcie deskowania – może zostać przeprowadzone dopiero po ok. 4 tygodniach, podczas których mieszanka będzie dojrzewać. Do tego czasu schody należy regularnie polewać wodą. Oczekiwanie i pielęgnacja mieszanki to konieczność, jeżeli chcemy, by schody były wystarczająco solidne.
  • Wykończenie – ostatni, czysto estetyczny etap budowy schodów. By zamaskować nieatrakcyjnie wyglądający beton, możemy wykorzystać drewno, płytki ceramiczne, płyty kamienne oraz inne rodzaje okładzin. Pamiętajmy, że ten etap powinien zostać wykonany jak najpóźniej – najlepiej już po wykonaniu podłóg i wniesieniu do domu sprzętów i umeblowania. W przeciwnym razie okładzina zostanie zniszczona podczas wykonywania pozostałych prac wykończeniowych.