Chcąc samodzielnie wykonać schody z betonu, które będą wytrzymałe i mocne, podczas pracy powinniśmy przestrzegać kilku istotnych reguł. Jakie to reguły i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Jak zbudować zewnętrzne schody z betonu?

Schody z betonu cechują się wysoką trwałością i odpornością. Co więcej, mogą zostać wykończone w dowolny sposób – np. za pomocą drewna, kamienia czy okładziny. W przypadku budowy schodów zewnętrznych konieczne będzie zastosowanie betonowych fundamentów oraz podbudowy. Do wykonania tej ostatniej może posłużyć nam gruby żwirNa warstwie podbudowy musi następnie znaleźć się podsypka piaskowa o grubości przynajmniej 3 cm. Następnie wystarczy ułożyć stopnie wykonane z gotowych bloków. Jeżeli zależy nam, by schody miały atrakcyjny wygląd, możemy wykorzystać trwałą okładzinę, np. wykonaną z klinkieru.

Budowa wewnętrznych schodów betonowych – poradnik

By wewnętrzne schody betonowe były solidne i służyły nam przez lata, ich konstrukcja powinna zostać poprzedzona precyzyjnymi obliczeniami wykonanymi przez konstruktora.

Etapy budowy schodów to:

  • Deskowanie podpunkt. To właśnie bowiem staranność montażu desek ma największy wpływ na układ biegu schodowego oraz zdolność stopni do przenoszenia obciążeń. Co więcej, najmniejsza pomyłka może skutkować uzyskaniem nieforemnych i wykrzywionych schodów. Prawidłowo wykonane deskowanie stworzy przestrzeń, w której zostanie umieszczone zbrojenie, a następnie wylana mieszanka betonowa. Do wykonania tej konstrukcji zaleca się zastosowanie wodoodpornej sklejki.
  • Zbrojenie – obejmuje tzw. zbrojenie główne, które ma pomóc w utrzymaniu dopuszczalnych ugięć, oraz zbrojenie pomocnicze (poprzeczne). To pierwsze wykonywane jest w dolnej partii konstrukcji i wykorzystuje stal żebrowaną. Zbrojenie poprzeczne konstruowane jest ze stali gładkiej. Przed ułożeniem zbrojenia należy zastosować podkłady, które zwiększą amortyzację prętów tak, by płyta betonowa nie pękała w wyniku użytkowania. Należy również wykonać kotwienie prętów.
  • Wylewka mieszanki betonowej – należy rozpocząć ją od najniższych stopni, z każdym kolejnym poziomem ubijając ją i zagęszczając za pomocą łopaty. Co ważne, praca ta powinna zostać ukończona w jeden dzień. Po związaniu beton musi zostać zatarty z użyciem zaprawy cementowej.
  • Usunięcie deskowania – może zostać przeprowadzone dopiero po ok. 4 tygodniach, podczas których mieszanka będzie dojrzewać. Do tego czasu schody należy regularnie polewać wodą. Oczekiwanie i pielęgnacja mieszanki to konieczność, jeżeli chcemy, by schody były wystarczająco solidne.
  • Wykończenie – ostatni, czysto estetyczny etap budowy schodów. By zamaskować nieatrakcyjnie wyglądający beton, możemy wykorzystać drewno, płytki ceramiczne, płyty kamienne oraz inne rodzaje okładzin. Pamiętajmy, że ten etap powinien zostać wykonany jak najpóźniej – najlepiej już po wykonaniu podłóg i wniesieniu do domu sprzętów i umeblowania. W przeciwnym razie okładzina zostanie zniszczona podczas wykonywania pozostałych prac wykończeniowych.