Betonowe bloczki to wielofunkcyjne prefabrykaty, które mogą być wykorzystywane zarówno przez specjalistów od prac budowlanych, jak i przez osoby prywatne. Ze względu na swoje liczne zalety i niską cenę bloczki betonowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zastosowanie innej formy – np. cegieł czy lanego betonu – byłoby zbyt kosztowne lub niefunkcjonalne.

Bloczki betonowe – zalety i sposoby wykorzystania

Bloczki betonowe stanowią doskonały zamiennik m.in. dla pustaków czy cegieł. Znajdują również powszechne zastosowanie jako alternatywny budulec wykorzystywany w miejscu wylewki betonowej. Szczególnie w tym ostatnim przypadku stanowią one wybór funkcjonalny i komfortowy, likwidują bowiem konieczność tworzenia szalunków. Doskonale znoszą kontakt z wilgocią oraz działanie skrajnych temperatur, są też odporne na zgniatanie. Występują w różnych wielkościach, do najczęściej spotykanych należą jednak te o wymiarach standardowych (38x25x12 cm oraz 38x25x14 cm). Różnorodna wielkość poszczególnych wariantów umożliwia komfortowe dopasowanie ich do dowolnego rodzaju konstrukcji. Do ich funkcjonalności i wygody użytkowania przyczynia się również fakt, że niezależnie od wymiarów pojedyncze egzemplarze ważą od 20 do 30 kg.

Betonowe bloczki fundamentowe produkowane są z mieszanki, do której podstawowych składników zaliczają się piasek, żwir i cement. Klasa betonu zależy od zawartości cementu – najczęstszym wyborem jest B20, w zależności od planowanego zastosowania wykorzystuje się jednak również mieszanki klasy B25 czy B15.

Najpopularniejszym zastosowaniem bloczków jest tworzenie ścian fundamentowych oraz fundamentów ze względu na ich wysoką zdolność do przenoszenia obciążeń. Mogą one być jednak wykorzystywane również jako budulec służący do wznoszenia pomieszczeń, które są usytuowane pod ziemią i wymagają solidnej izolacji cieplnej – takich jak piwnice czy garaże. Doskonale sprawdzą się również w ogrodzie jako materiał do budowy kwietników, rabat, murków czy ławek – m.in. ze względu na bardzo niską absorpcję wody.